Smiley szótár
Az interneten a hangulatjelek azért terjedtek el, hogy a személyes kommunikációt kísérő gesztusokat, arckifejezéseket pótolják, amelyek nélkül írásban a mondanivaló félreérthető lehet. A hangulatjelek összefoglaló elnevezése emotikon (emóció + ikon), de legtöbbször a smiley ’mosolygó’ angol szót használják.

1982-ben Scott E. Fahlman egyetemi professzor a világon elsőként írt levélben mosolygó fejet. A mosolygó fej eleinte csak a számítástechnikához értő személyek körében, majd az egész világon is elterjedt. A smiley pozitív és negatív érzelmeket is kifejező ikonikus jel, amely a mosolygó, síró emberarcot utánozza; a szemeket a kettőspont; az orrot a kötőjel; a szájat a zárójel helyettesíti. Ezeknek a jeleknek ma már sok változata létezik. Az esetek túlnyomó többségében az alap emotikonokat használjuk, de nagyon sokféle, gyakorlatilag végtelen számú variáció létezik, melyek segítségével érzékletesebben fejezhetjük ki gondolatainkat, úgy az sms üzenetekben, mint az elektronikus levelezésben. A technika fejlődése ma már azt is lehetővé teszi, hogy egyes telefonok a jeleket képként jelenítsék meg.


A leggyakrabban használt smiley jelek és jelentéseik:




Smiley jele Jelentése
:-) Ez az alapmosoly.
:-( Valamiért mérges vagy deprimált.
:-I Közömbös mosoly.
(-: A felhasználó balkezes.
:-~) Folyik a felhasználó orra, megfázott.
:) Boldog.
:@ Micsoda?
:D Nevető figura.
:( Szomorú.
:-1 Szelíd mosoly.
:-! , :-@ Visongó mosoly.
:,( Sírás.
[] Átkarolás.
:* Csókok.
:-o Oh! – meglepődés.
:-X Titoktartás.
Smiley jele Jelentése
<3 Szívecske.
;-) Kacsintás.
:*) Részegség jele.
:-P Gúnyolódás, nyelv kiöltése.
8-) Napszemüveg hordása.
:$ Elpirulás jele.
8O Elképedés jele.
-.- A felhasználó fáradt.
^^ Öröm jele.
o.O A felhasználónak kikerekedtek a szemei.
:-\ A felhasználó nem ért egyet.
(-.-)Zzz A felhasználó alszik.
(?.?) A felhasználó nem ért valamit.
(>.<) Szarkazmus jele.
d(^_^)b A felhasználó zenét hallgat.
T_T A felhasználó zokog.




Természetesen ez a „gyűjtemény” is a teljesség igénye nélkül, pusztán tájékoztató jelleggel készült. Amennyiben további változatokkal szeretne megismerkedni, figyelmébe ajánljuk a Bódi Zoltán–Veszelszki Ágnes: Emotikonok. Érzelemkifejezés az internetes kommunikációban című könyvet.